KÖSZÖNTŐ A SZIRMOK NYELVÉN

II. Erzsébet magyar virágosa

Bukros Erzsébet hazánk első számú virágkötője, a bokros virágszirmok sokszínű nyelvén köszöntötte a brit uralkodót, II. Erzsébet királynőt és férjét, Fülöp herceget. A két Erzsébet két helyen, a budapesti brit nagykövetség budai rezidenciáján, és a pesti Duna-parton, a Néprajzi Múzeum palotájában találkozott.
Nem kellett tolmács, mindenütt csak a virágok beszéltek, pedig a magyar rózsák között a távoli Hawaii rózsája és orchideája is ott virított, összesen harminckét féle színpompás szirom üdvözölte a fenséget.
Kicsoda ez a magyar hölgy? Hogy kerülhetett az angol királynő bizalmasai közé? MI történt a Buckingham Palace és a Néprajzi Múzeum között? Milyen előzményei voltak a csodacsokor összeállításának? Miért éppen Bukros Erzsébetet találta méltónak arra a királynő udvarmestere, hogy a brit uralkodó budapesti látogatásához ő fonjon virágból hátteret?
A virágtitkok kutatása adta kezébe az első csokrot. Csupa nefelejcsből kötött bokrétát vitt mindennap diáktársainak. Az iskola padjában illesztgette, fonta egymáshoz, és annyira belefelejtkezett, hogy nem hallotta a tanár szavát, aki felelésre szólította.
Virágismeretből érettségizett. Tanulmányai után bizonyított: többszörös Eruópa-bajnok és világelső a virágkötészet-verseny dobogóján. Angliában is hírnevet szerzett magának, s a Buckingham Palace udvarmestere már az ő névjegyével érkezett Budapestre, még hónapokkal a látogatás előtt, majd elküldte Erzsikének tanulmányozásra a királynőnek azt az étkészletét, amely mint teríték mindig, mindenütt jelen van asztalán. Inch-ben adták meg a méretet, ezt át kellett váltani centiméterre, ehhez igazodtak a virágok szélességükkel, magasságukkal, színeikkel, formáikkal, de hozzá kellett simulniuk a követségi rezidencia bútoraihoz, a kandallóhoz, a királynő és kísérete ruházatának színeihez - még a kalapokéhoz is.
Már rég elment a királynő, amikor egy csendes nyári nap délelőttjén fekete Rolls-Royce állt meg Bukros Erzsébet kapuja előtt. Követségi titkár hozta a Buckinham Palace udvarmesterének köszönőlevelét, a királynő elismerését.

Békési Attila